Sarokfájdalom
“Fáj a sarkam”, “alig tudok rálépni” – panaszkodhatnak a gyerekek vagy akár a felnőttek is….
A sarok fájdalma a leggyakoribb ortopédiai panaszok egyike, melynek okozója legtöbbször a talpi kötőszövetes hártya gyulladása, a plantaris fasciitis. Természetesen pihentetni kell, de mit tehetünk még ennek érdekében otthon?
A sarokfájdalom oka sokszor a talpon átívelő szalag begyulladása, megerőltetése. Ennek a vastag szalagnak feladata a lábboltozat megtartása, a járás során az Achilles ín hajlító mechanizmusának a sarokcsonton és az előlábon keresztüli közvetítése a föld felé, illetve a terhelés elosztása és csillapítása. Mint tudjuk az emberi lábfejet 26 csont alkotja és közülük a legnagyobb a sarokcsont. A sarok feladata, hogy biztosítsa a támasztékot a test súlyának, éppen ezért a sarkunk minden egyes lépésünknél komoly behatásnak van kitéve. Járáskor, futáskor a testsúlyunk többszöröse nehezedik a lábunkra, sarkunkra. A fájdalmak jelentős része túlterhelés (mechanikai okok) miatt következik be, de meghúzódhat a háttérben más betegség is (arthritis, fertőzések, autoimmun- és neurológiai problémák, trauma és más csontbetegségek) melyet érdemes kivizsgáltatni, ha nem enyhül a panasz.
A leggyakoribb problémák a túlterhelés, különösen tinédzsereknél gyakori a sarok ütődései miatt kialakuló fájdalom. Ebben a korban ugyanis még nem teljesen kifejlett a sarokcsont és könnyebben dörzsölődhet a többi csonton. De oka lehet a túl lapos talpú cipők, papucsok, valamint a túl korán kezdett magas sarkú hordás is. Rizikófaktor még a túlsúly, lúdtalp vagy egyéb láb deformitások, a láb kis ízületeinek merevsége, az Achilles-ín relatív rövidülése, a fokozott igénybevétel ( sportolók, álló munkát végzők ), magas sarkú illetve nem megfelelő cipőviselet.
Mit tehetünk a fájdalom csökkenése, a gyógyulás érdekében?
– a pihentetés, kerülni a futást és a kemény talajon járást
– nyújtó gyakorlatokat, amelyek a lábfej hátrafeszítésére épülnek.
– helyezzük jeges borogatást az érintett területre, de ne közvetlenül a sarokra, 15 percig
– válasszunk megfelelő cipőt sportoláshoz és hétköznapra is (a túl magas és a túl lapos talp is kerülendő)
– sportolás előtt bemelegítéssel jelentősen csökkenthetjük a sarkat érő terhelés erősségét
– helyezzünk a cipőkben szilikon sarokpárnát
– ragasztassunk szakemberrel (gyógytornász, orvos) Kinesio tapet a lábunkra, ami elősegítheti a teherelosztást, a gyulladás múlásának idejét, a fájdalom csökkenését…..
Gyógytorna gyakorlatok otthonra:
- Talp masszázs hűtéssel: Üljünk egy széken, tegyük a talpunk alá egy lehűtött fél literes palackvizet vagy fémdobozos italt és görgessük előre-hátra a talpunk alatt
- Aktív lábfej torna: Írjunk le köröket a levegőben, óramutató járásával megegyező és azzal ellenkező irányban. „12 óránál” a helyzetet tartsuk 3 másodpercig, erőteljesen hátrafeszített bokával. Végezzük 20x
- Passzív nyújtás törölközővel: Üljünk nyújtott lábbal, a talpunk alatt egy törölközőt helyezünk, a végeit a kezünkbe fogva, passzívan végezzük az Achilles-ín nyújtását. (húzzuk magunk felé az előlábat) 30 másodpercig 3x
A plantáris fasciitis kezeléséről számos kutatás létezik melyekben különböző hatásos kezeléseket bizonygatnak, de két dologban általában egyetértenek, hogy a gyógyuláshoz az esetek nagy többségében konzervatív terápiára (gyógytorna, masszázs, megfelelő cipőviselet és életmód, gyulladáscsökkentő krémek) és időre van szükség.
A sarokfájdalom egy elég gyakori probléma, amely magától is elmúlhat, de vannak esetek, amelyeket mindenképpen érdemes szakemberrel megvizsgáltatni/ kezeltetni.
Kovács Andrea
Gyermekgyógytornász
Mackórendelő szakmai vezető
Szeretettel várjuk
Rendelőinkben és online
Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.
Pesten
Mackórendelő PEST
1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.
Budán
Mackórendelő BUDA
1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.
Online
Mackógyógytorna Online
A világ bármely pontján