Nyelvlökéses nyelés/fordított nyelés/infantilis nyelés
A helytelen nyelés folyamán a nyelv (többek között) nem végzi el a szükséges felfelé irányuló mozdulatot, hanem a fogsorok közé csúszva alsó pozíciót foglal el.
Ez a nyelési forma csecsemő- és kisgyermekkorban normálisnak tekinthető, de előfordulása az életkor előrehaladtával csökken, idővel megszűnik. Általában a vegyes fogazat kialakulásától igényel figyelmet – mindenképpen káros, ha ún. “bulldogharapással” (progenia) társul.
Okai lehetnek
– táplálás (túl nagy lyukú cumitól a csőrös pohár túlzó használatán át a pépesítésig, evészavarokig)
– kedvezőtlen szokások: ujjszopás, köröm, ceruza, stb… rágása
– rel. nagy mandulák, asztma/allergia, ami szájlégzést alakít ki
Elavult információk:
Az iskolai fogászat a száj körüli minden paramétert feltérképezi. Sajnos, erre a gyakorlatban nincsen elegendő idő – a nyelés helyességét általában nem vizsgálják.
Az iskolai fogászaton megoldják a problémákat. Erre az orvosnak nincsen jogosítványa – értesíti a szülőt a teendőkről.
A fogszabályozás ingyenes. Változó mértékben térítésköteles, a technikai szükségletekhez mérten.
A fogszabályozás kérdése akkor merül fel, ha a gyermek minden fogát “leváltotta”. Néhány harapási rendellenesség esetén (pl. az úgynevezett “bulldogharapás”) már a korai óvodáskorban fontos a gyermek fogszabályozó szakorvos véleményét kérni.
A nyeléskorrekciós kezelést minden logopédus végez. A logopédusok alapvetően kompetensek ebben a kérdésben, a gyakorlatban azonban egyrészt nincsen rá idejük, másrészt az ebből adódó rutintalanság miatt is kevésbé lelkesek és szakavatottak.
Miért kell a nyelést gyakorolni?
Nem gondolnánk, milyen hatalmas erők-ellenerők munkálkodnak a szánkban. Ennek eredőjeként a nyelvünk optimálisan terheli a fogazatot belülről, az orcánk pedig kívülről.
Ha ez az egyensúly eltolódik, egyes izomcsoportok túl erősen működnek – meg is izmosodnak -, ami együtt jár mások alulműködésével, sorvadásával. Némely izomcsoportok túlfejlődnek, míg mások az elvártnál kevésbé. Ezzel olyan nyomásviszonyokat alakítanak ki, ami a fogakat “elferdíti”, az állkapcsot túlméretessé teszi.
Ha beavatkozunk ebbe a strukturába – pl. a fogszabályozó szakorvos sorba rendezi a fogazatot, esetleg idősebb felnőttek számára protézist rendel a fogorvos -, előfordul, hogy az eredmény nem lesz tartós. A helytelenül mozduló nyelv minden nyeléssel a régi irányba tereli a fogsort.
Honnan tudjuk, hogy jól nyelünk-e?
A megfigyelés és a diagnózis felállítása önállóan sajnos, felelősséggel nem lehetséges, fogorvos, fogszabályozó szakorvos, logopédus képes diagnózist felállítani.
Mikor gyanakszunk arra, hogy nyeléskorrekcióra van szükség?
ha a fogunk/gyermekünk fogazata
– erősen dől
– állkapcsa eltér az átlagtól
– nyelvféke, ajakféke az átlagoshoz képest rövidebb
– beszéde eltér az átlagtól
– döntően nyitott szájjal lélegzik
Kiknek nem ajánljuk a nyeléskorrekciót?
– kisgyermekek számára, akik beszédükben adott hangot felcserélik egy másik hanggal – szüni (süni), csicsa (cica)…, mivel nekik előbb másfajta logopédiai foglalkozásra van szükségük
– azok számára, akik még nem tudtak lemondani a hibás nyelést támogató szokásaikról – cumizás, ujjszopás, köröm-, ceruza-, rongyrágás… -, mivel ők még a hibás erőviszonyokat preferálják.
Otthoni gyakorláshoz ajánlott a “MACKÓGYÓGYTORNA A HELYES NYELÉSÉRT” című könyv
A “Mackógyógytorna a helyes nyelésésért” című könyvünk cikkünkben további leírást található.
#Zizi a kisszéken című podcast sorozatunkban egyebek mellett erről a témáról is beszélgetünk Csányi Zita szerkesztővel.
Fung Emília
logopédus
Szeretettel várjuk
Rendelőinkben és online
Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.
Pesten
Mackórendelő PEST
1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.
Budán
Mackórendelő BUDA
1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.
Online
Mackógyógytorna Online
A világ bármely pontján