Megkezdődött az iskola, egyre többet ülnek a gyermekek
Már civilizációs ártalom, hogy egyre többet ülünk és ülnek a gyerekek is, sajnos ezt nem tudjuk teljesen megváltoztatni, de kis odafigyeléssel jobbá tehetjük. A hosszú ülésnél kifáradnak az izmaink és hajalmosak vagyunk görbén, hanyagul, csúnyán ülni, ami negatív hatással lehet a szervezetünkre.
Az emberek többsége munkaidejét ülve tölti. De még utána sem állunk fel igazán, hiszen órákat ülünk tv előtt, számítógép előtt buszon vagy autóban. Nem véletlen, hogy sokan panaszkodnak hátfájásra.
A görbén ülés nem esztétikus és már a fiatalok között is általánosak a helytelen testtartás miatti problémák. Felmérések szerint a 11–14 éves korosztály nagyjából felénél alakul ki a helytelen üléspozíció, illetve a túl sok ülés miatt valamilyen tartáshiba, gerincferdülés. Ezzel összefüggésben a gyerekek több mint felénél a figyelemösszpontosítás zavara is fennáll.
Az, hogy sokkal kevesebbet mozgunk a szükségesnél, nem csupán mozgásszervi bántalmakhoz vezet, hanem jelentősen növeli a szív- és érrendszeri elhalálozás kockázatát is, valamint – különösen rossz testtartás esetén – csökkenti a tüdőkapacitást is.
De ha már sokat ülünk mit vegyünk figyelembe?
– az ülőfelület mélységét, hogy a térd alatti rész maradjon kicsit szabadon, ne érjen a székhez
– az ülésmagasságot, hogy teljes talppal érintkezzünk a talajjal.
– a boka és térd ízületben ülés közben ne legyen kisebb szög mint 90, mert akkor nehéz aktívan ülni
– az ülő felület ne legyen se túl puha se túl kemény
–ha egy oldalirányba sokat nézzünk, kolléga, tanár, ügyfél, …akkor ha lehetőség van rá érdemes átrendezni ellentétes oldalra vagy cserélni valakivel, megelőzve az aszimmetrikus terhelést
Helyes ülés kiegészítők
A helyesen beállított és komfortos székünkön kívül, alkalmazzanak a változatos terhelések miatt más – más ülőalkalmatosságot vagy kiegészítőket.
– ülő nagylabda – melynek helyes méretét amit a testmagassághoz kell mérni
– stabil szivacs ékpárna – amit a székre kell ráhelyezni, és ügyelni hogy a székmagasságot ilyenkor a párna magasságához kell enyhén igazítani
– levegővel teli korong párna – hasonlóan a szivacs ékpárnához
Ezeket az eszközöket ha van rá lehetőség érdemes 2 óránként változtatni és sok – sok pihenőt (állás – járást) beiktatni. Például telefonálni, gondolkozni, memorizálni kitűnően lehet állva vagy sétálva. Webáruházunk Aktív ülés termékei között sok hasznos kiegészítő található.
Hasznos lenne hosszantartó ülés között egy pár percet mozogni a gerincnek és az egész testnek is, mely hasznos az izmoknak, ízületeknek és a koncentráció képesség fenntarthatóságához is nagymértékben hozzájárul.
Hasznos lehet gyógytorna gyakorlatokat végezni: óra előtt, közben, vagy szünetben …ez akár a koncentráció készséget is segítheti. Gyógytorna gyakorlatok megtalálhatóak a Mackógyógytorna hanyagtartás ellen című könyv több mint 100 gyakorlattal. A könyvről és a feladatokról tovább olvashat a “Mackógyógytorna a hanyagtartás ellen” című könyv cikkünkben.
Kovács Andrea
Gyermekgyógytornász
Mackórendelő szakmai vezető
Szeretettel várjuk
Rendelőinkben és online
Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.
Pesten
Mackórendelő PEST
1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.
Budán
Mackórendelő BUDA
1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.
Online
Mackógyógytorna Online
A világ bármely pontján