Ha nehezen vagy lassan szopik a baba
Egy csecsemőt általában nem kell nógatni, szopik, ha van mit és szopik, ha éhes. Apróbb problémák megléte miatt a szopás, néha nagyon lassú, fájdalmas, nehézkes, mennyiségre nem megfelelő stb. A „szopizás” megtanulása a babának és a mamának egyaránt szükséges és az egyénileg változik, hogy kinek mi válik be: egy laza ösztönös vagy egy tudományos megtervezett változat.
Ha „szopizási problémák” jelentkeznek, akkor segíthet a Lactációs tanácsadó, a védőnő, gyermekorvos és egyes esetekben a gyermekgyógytornász is.
Általános szopizási szabályok, hogy az első életnapokon túl, amikor az anyánál a tejelválasztás rendes mederbe jutott, a csecsemőt annyi ideig hagyjuk az emlőn, amíg tényleg szopik. A normális fejlettségű, egészséges csecsemő, mohón szopik és ezt igen rövid megszakításokkal addig teszi, míg eleget nem szopott. Ez kb. 6—10 perc, csak kivételesen szűk és gyér tej csatornácskák esetében vagy akkor, amikor a baba kicsit gyenge vagy fáradt, tart 15 percig is.
A jóllakottság mérése: – a baba nyugodt-e szopás után, – van-e elég számmal (10 – több) átnedvesedett pelenkája naponta, – hogy mutat-e kellő fejlődést – súlygyarapodást. Jóllakottság annyit jelent, hogy a baba kapott annyi táplálékot, amennyi őt kora és fejlettsége szerint megilleti.
A gyógytornászhoz abban az esetben kell fordulni, ha megtettünk mindent (táplálkozás, folyadékbevitel, szoptatási testhelyzetek, cumisüvegek…) amiket ilyenkor tanácsolnak és mégse elégséges az eredmény. Ilyenkor gondolhatunk a száj, az arc nyak, váll izmok gyengeségére, koordinálatlanságára, éretlenségégre vagy rossz működésére is, amiket javíthatunk, illetve enyhíthetünk gyógytornával.
A gyógytornász több féle módszerközül választhat (ha ismeri) az orofaciális (arc – száj) ingerlésére:
- – passzív módszerek: ezek stimulációs terápiák Castilo morales, Vojta, Dévény, Ororfaciális tréning, stb.
- – aktív módszerek: ezek általában taktilis technikával történik az izmok aktivitásának a kiváltása, melyek az arcizomzat gyakorlására irányulnak, javítják a száj, ajak, állkapocs, nyelv, lágy szájpad, garat és hangszálak mobilitását, s ezáltal közvetve elősegítik a nyelést, a nyáladzás kontrollálását.
Izmok szerepe a szoptatásnál:
A babák egyéni szopásmintákat alakítanak ki maguknak, melyek babánként különbözik egymástól, tehát ne hasonlítgassunk. A szopási folyamat, – a nyelv perisztaltikus és szívó mozgása-, szopás közben egy folyamatos, dinamikus egységben valósul meg, az arc- száj izmainak mozgása révén.
A szopás folyamatánál az izmok működése szempontjából 3 fázist különböztetünk meg:
- Mellre tapadás: a felhajtott ajkak körbezárják a mellbimbót és a környékének egy részét, úgy hogy vákuumot hoznak létre szopáshoz.
- Perisztaltikus és szívó nyelvmozgások: a baba nyelve hullámszerűen (perisztaltikusan) mozog, hatékony mellkiürítést eredményez ugyanakkor ez a mozgás hozzájárul a száj és állkapocsizomzat egészsége fejlődéséhez.
A cumisüvegből táplálkozó babáknál is így dolgoznak az izmok, kivéve a mellre tapadás fázisnál kisebb az ajaknyitás.
Ha a baba nehezen, lassan ( 15 percnél többet) , belealvósan szopizik legyen az anyatejes vagy tápszer, abban az esetben, ha megtettünk mindent (táplálkozás, folyadékbevitel, szoptatási testhelyzetek, cumisüvegek …) amiket ilyenkor tanácsolnak és mégse elégséges az eredmény, akkor gondolhatunk a száj, az arc nyak, váll izmok gyengeségére, koordinálatlanságára, éretlenségégre vagy rossz működésére is amiket javíthatunk illetve enyhíthetünk a Mackógyógytorna Baba arc és száj masszázs gyakorlatsorral.
A Mackógyógytorna gyakorlatsor ajánlott 1 hónapos kortól- 1 éves korig lassan szopó, mimikátlan, nyitott szájú, lassú beszéd indulású, nem rágó és az egybe merev arcú babák szüleinek otthoni gyakorlás céljából.
A gyakorlatsor megrendelhető a Mackórendelő webáruházában. www.mackorendelo.hu
Természetesen ez a gyakorlatsor nem helyettesíti a gyógytornász által végzett arc kezelést, ahol speciális egyénre szabott extern és intern kezeléseket és technikákat alkalmaznak, de hozzásegíthet a jó eredményhez. Ha 3 hét alatt nem haladnak, akkor javasolt gyógytornász vagy más szakember felkeresése.
Mackórendelő jó tanács! Ha izom gyengeség, puhaság miatt ment nehezen a szopizás akkor a „pakliban lehet”, hogy a szopizási probléma mellett a fejtartással és a vállövvel is gondok lehetnek, ami nagymozgás elmaradását és helytelen tartásokat okozhat. Tanácsos megfigyelni a fej emelését ülésbe húzásnál, az alkar támaszát hasalásnál, a fej tartását ülésnél, a forgást, a fogsor állásást, a beszéd elindulását, a levegő vétel helyességét, a nyelés helyességét stb. Elmaradás vagy helytelenség esetén kérje megfelelő szakember vizsgálatát/véleményét!
Kovács Andrea
Gyermekgyógytornász
Mackórendelő szakmai vezető
Szeretettel várjuk
Rendelőinkben és online
Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.
Pesten
Mackórendelő PEST
1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.
Budán
Mackórendelő BUDA
1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.
Online
Mackógyógytorna Online
A világ bármely pontján