Babahordozás gyógytornász szemmel
Egy újszülött a lábait felhúzza, gerincét összegömbölyíti, nyakát behúzza, ez a „gombóc póz” számukra a kedvenc testtartás. A mozgásfejlődés következtében a babák 1 év alatt lassan “kiegyenesítik” magukat. A gerinc normál, fiziológiás görbületeinek kialakulásához, a csípő éréséhez és a két lábon való járáshoz hosszú fejlődés, tapasztalás, erősödés szükséges.
A megfelelő hordozóval való helyes hordozás pozitívan befolyásolja a babák fejlődését, érését.
Gyermekekkel foglakozó gyógytornászoknak sokszor felteszik ezeket a kérdéseket, hogy
Jót teszek, ha hordozom?
Természetesen igen, mert a mértékkel való helyes hordozás több területen is pozitívan befolyásolja a babák fejlődését és érését:
– lelki: a bőr/testkontaktus, anya illat, beszéd hallása és rezgésének érzése a mellkason keresztül, az anya melege a test hőmérséklete által,
– szociális: a mindennapi kapcsolatteremtés tanulása, tapasztalása
– idegrendszer fejlesztő: a térbe való változatos mozgástól, a vesztibuláris rendszeren keresztül „okosodik” az idegrendszer. Ez nagy szerepet játszik a későbbi mozgás, beszéd fejlődésben és akár az írás, olvasásban is. Gondoljuk végig, ha csak a babakocsival megyünk sétálni, akkor aránylag ott egy egyenes vonalú mozgások sorozata éri a babát, ha hordozóval megyünk, akkor több fordulás, irányváltás történik a babával is.
– nyugtató: a ritmusos egyenletes mozgás elringatja, megnyugtatja, elaltatja a babákat
Melyik a legjobb babahordozó?
Mindegyik hordozó jó valamiben és minden baba és szülő egyedi eset, nincs rossz, csak rosszul megválasztott. A kiválasztásnál próbáljunk meg többet és vegyük figyelembe:
– a baba életkorát
– a baba magasságát és súlyát
– a baba esetleges izom, mozgás problémáit (ortopédiai, neurológiai, egyéb)
– a szülő test alkatát (súlya, magassága, csípője, hasa…)
– a hordozók rugalmasságát, állítási lehetőségeit, praktikus felkötési módszereit, biztonságosságát, kényelmességét…
– egyéb speciális dolgokat, mint kiegészítők
Mennyi ideig hordozzam /hordozhatom egy nap?
Gyógytornász szemmel a hordozást közlekedéshez és az otthoni megnyugtatás céljából alkalmaznám, ami átlagosan napi 1-2 óra (és nem történik semmi ha ez néha több). Vannak szakemberek, akik szerint bármennyi időt lehet hordozni…ezt sem zárom ki , de a Mackórendelőben mozgásterapeutaként sok minden egyébre is gondolunk. Pl: ha nagyon laza csípőjű a baba akkor nem biztos hogy hasznos, ha folyamatosan nagy terpeszbe van, vagy ha izomtónus erősség eltérés van a baba két oldala között akkor egy aszimmetrikus helyzet hasznos-e ? (esetleg az ellenkező), vagy ha opisztotónusa van az nincs legátolva a hordozóval, vagy ha ferde nyaktartása, stb…
Milyen hordozót javasol a gyógytornász?
A hozzánk gyógytornára járó gyermekeknek nem a hordozó márkáját mondjuk meg, hanem annak adottságait, tulajdonságait figyelembe véve a gyerek „egyediségét”. Tehát nagyon fontos az egyéni kiválasztás és különösen akkor, ha minimális mozgásszervi vagy fejlődési gonddal rendelkezik egy baba.
A helyes babahordozás jó érzés az anyának/apának és a babának egyaránt. A babahordozó feltalálásának indíttatása anno, valószínűleg a praktikusság, a könnyebb a közlekedés, szabad kezek, a nyugodt és elégedett baba, mama, papa volt …
Hordozni jó!
A Mackórendelő gyógytornászai
Szeretettel várjuk
Rendelőinkben és online
Rendelőnkben csak egyeztetett időpontra tudunk pácienseket / vendégeket fogadni!
Munkanapokon 9:00-15:00 között várjuk hívását, ha nem tudjuk felvenni akkor később vagy a következő munkanapon visszahívjuk.
Pesten
Mackórendelő PEST
1145 Budapest, Amerikai út 40/a as. 2.
Budán
Mackórendelő BUDA
1026 Budapest, Nagyajtai utca 15. fsz. 1.
Online
Mackógyógytorna Online
A világ bármely pontján