Baba mozgásfejlődés vizsgálat
Mondtatnánk azt, hogy régen is felnőttek a babák mozgásvizsgálat nélkül, igen de napjainkban nem csak az számít, hogy megtanul járni, hanem a mozdulatok, mozgássorok kivitelezésének minősége-pontossága is. Mint minden, ez a tudomány ág is rengeteget fejlődött és fejlődik napjainkban, úgy a vizsgálati módszerek mint terápiák terén.
Minden babának érdemes mozgásfejlődés vizsgálatra jelentkezni gyógytornászhoz, ha valami „furcsát” talál a baba testhelyzeteiben, a mozgásaiban vagy már 6 hét elmaradása van a standardtól.
Általában a mozgásfejlődésükben elmaradt babáknál az a legfontosabb, hogy megtaláljuk a az elmaradás okát (motiválatlanság, tónus eloszlási zavar, ingerszegény környezett, rossz szokások, helytelen testhelyzetek vagy egyéb tényezők) és ezt orvosoljuk.
Ha sérült a baba, akkor szinte biztos, hogy elkerül szakemberhez. Ha enyhe gondok vannak, akkor néha sokáig húzódik a szakember megkeresése. Ha pedig alig látható a probléma, akkor szinte el sem jutnak vagy csak nagyon későn.
A gyerekgyógytorna annál hatásosabb, minél hamarabb fedezik fel a problémát és időben kezdik el a megfelelő terápiát.
A terápiás cél a súlyosan sérült babáknál kihozni belőlük a maximumot, az enyhén sérült babánál a normál állapot elérése, és egy egészséges baba minimál eltérésével nem azért kel foglalkozni, mert nem tanul meg ülni vagy járni, hanem azért, hogy minősében és aránylag időben alakuljanak a nagymozgások és vele együtt a mindenirányú fejlődése is. A mindenirányú fejlődésen értem a kombináció készséget, írást, olvasást, számolást, térbeli orientálódást, koordinációt, egyensúlyt stb.
A kinesztetikus információknak vezető szerepük van a kisgyermekkori mozgástanulásban mert, a legfőbb szenzoros ingerek ebben az életkorban nem a látómezőből, hanem az izmokból érkeznek.
A kisgyereknek az a legoptimálisabb, ha megfelelő mínőségű mozgásokból, megfelelő ingerek érik, a megfelelő életkorban.
A gyógytornában és különösen a baba gyógytornában a mozgások mínősége a legfontosabb és utána jöheta mennyiség és az hogy mikor hány hónapos korban tudja a baba végzi ezt vagy azt a mozgást.
Kovács Andrea
gyógytornász