BABA IZOM HIPOTÓNIA/HYPOTÓNIA
Hipotonnnak nevezzük azt az izmot, ha túl alacsony az izomtónusa, petyhüdt , puha tészta tapintású. A baba passzív ízületi mozgatáskor nem, vagy csak alig észlelhető ellenállás. A hypotónia legtöbb esetben nem betegség, hanem valaminek a tünete, és nagyon sokféle fokozata létezik: a legenyhébb csak kevés gondot okoz, a legsúlyosabb változat (ami már betegség) viszont mozgásképtelenséget, légzési nehézséget vagy szívproblémát is okozhat.
A már meglévő vagy kialakulóban lévő mozgások végrehajtását ez a „hipotonsági akadály” gátolja, hátráltatja. Izom hipontonság miatt problémát észlelhetünk: a fejtartástól - a járásig, a táplálkozástól - a beszédig vagy akár a helyes nyeléstől - a fogak állásáig, bármelyik területen.
A hipotonság jelentkezhet,
- különböző területen (test szerte, vagy csak a test egyes régióin , általában vállövben, vagy törzsben szokott megnyilvánulni legtöbször)
- különböző súlyossággal (ennek megállapítási kompetenciája gyermek neurológus)
- különböző okokból eredően (ezt sokszor nem lehet tudni mi az okozója)
Milyen mozgások nehezek egy hipoton babának?
A hipoton baba attól függ melyik területen, milyen súlyossággal érintett, a mozgásfejlődés során küzdhet:
- szopizással, túl lassú túl hosszú ideig tart
- a fej megtartással, fekvő helyzetből felhúzzuk a karjuknál fogva, a fejüket nehezen/helytelenül tudják megtartani, hátrafelé lóg
- hasalással, nem képes magát vállain megtartani ezért lefekszik/repül/sír
- kúszással és mászással ahol szintén a felső végtagok és a törzsizom munkája fontos
- a járással, ahol a medence helyzete és törzs izmai hátráltathatják
- stb
Hogyan vegye észre egy szülő hogy a gyereke hiopoton?
izületek lazasága (pl. óriási csípőterpesz)
- rövid nyak, szinte nincs is
- a fej elbillen előre vagy hátra táplálkozási nehézség (lassú szopás)
- aluszékonyabbak
- kiegyensúlyozottabbak (jól elvannak)
- a mozgásra kevésbé motiváltak
stb
A hipotóniás baba gyógytornája
Gyógytornászként a Mackórendelőben a hipoton babák gyógytorna edzéstervét 5 Mackógyógytorna pilléren (3 +2) építjük fel, melyek a következők:
-
1. aktív gyermek gyógytorna technikák, mellyel az „munkára késztetjük az izmokat” azáltal hogy aktív helyzetbe hozzuk, felkészítjük / rávezetjük a következő nagymozgásra, indirekt módon váltunk ki mozgásokat, helyes támaszt és törzskontrolt alakítunk ki, motiváljuk...
-
2. speciális gyógytornász technikák (Dévény, Vojta, Orofaciális tréning…) amivel az izmokon , fasciákon és csontokon keresztül ingerelve az „izmokat erősítjük”.
-
3. szenzoros gyógytorna technikák, mellyel az idegrendszerbe mesterségesen pótoljuk a gyerek mozgása által be nem vitt, hiányzó és szükséges szenzomotoros ingereket (ezek a térben, időben, ritmusra változó főleg vesztibuláris ingerek).Mackógyógytorna gyakorlatsorok
-
+1. kiegészítő kezelések: kinesio taping, elektroterépia, speciális eszközökkel végzett gyógytorna gyakorlatok,
-
+1. hasznos otthoni teendők: játékok, testhelyzetek, tevékenységek stb. javaslata, megbeszélése gyógytornászal .
Az 5 Mackógyógytorna pillér közül mindegyik nagyon hasznos lehet ….. de talán a legfontosabb pillér az aktív gyermek gyógytorna. Természetesen gyerekenként változik hogy milyen mértékben szükséges a többi pillér is alkalmazni.
A hipoton gyermekeknél amíg a növekedés tart, célcerű a gyermek gyógytornászt időnként (évente) felkeresni még akkor is ha aszülő számára nincs nagyon feltünő eltérés. A gyermek gyógytorna foglkozáson a gyógytornász átnézi mozgásait, izületi szögeinek a tartományát, talpán való terhelését, gerincét , testtartását, ülésést....stb. A gyermek gyógytornász felkeresése különösen javasolt addig amig a mozgásfejlődés, testtarttás kialkul (kb. 6 éves korig) és ha a gyereken egy nagyobb növekedést észlelünk.
Kovács Andrea
gyermek gyógytornász
Mackórendelő