
Betegségek
TORTICOLIS
Ez a kifejezés a fej elcsavarodását és oldalra dőlését jelenti. A probléma forrása a nyak izmainak akaraton kívüli összehúzódásából ered. A torticollis lehet veleszületett, vagy megszerzett.
Veleszületett
A ferdenyak a csípőficam és dongaláb után a harmadik leggyakrabban előforduló születési rendellenesség. A betegség kialakulásának pontos oka nem tisztázott, de legnagyobb valószínűséggel a szülőcsatornán való áthaladáskor, vagy még a méhen belüli életben sérül az egyik oldali fejbiccentő (sternokleidomastoideus) izom.
HEMIPARESIS
Keletkezése szerint két csoportba osztjuk, melyből az elsőt mutatom be:
- A cerebral paresis eredetű hemiparesis/hemiplégia
- A felnőttkori hemiplégiás/paretikus állapotok egyik leggyakoribb oka a stroke,
A CP eredetű hemiparesis/hemiplegia
PLEXUS BRAHIÁLIS
A plexus brachialis laesioja a karfonat károsodását jelenti.
A plexus brachialis (karfonat) a nyaki 5,6,7,8 és a háti 1 gyök összefonódásából keletkezik. A csigolyaközökből kilépő gyökök a nyaki gerinc oldalán haladnak a felső végtag felé. Lefutásuk során kulcscsont feletti és alatti részre különülnek el.
DISZLEXIA
A diszlexia olyan – a nyelvvel, beszéddel, olvasástanulással kapcsolatos - zavar, ahol
- ép értelmű gyermek
- ép érzékszervekkel (jól lát, hall, mozog…)
- szokványos iskolai oktatási keretek között
nem képes életkorának megfelelő módon megtanulni olvasni-írni. Túlzott nehézséget jelent a betűk, szavak, számok felismerése.
SCOLIOSIS - GERINCFERDÜLÉS
Gerincferdülésen a gerincoszlop oldalirányú görbületét értjük.Az oldalirányú görbülethez társul legtöbbször a csigolya elfordulása (torzió) is, aminek következtében a háti szakaszon úgynevezett bordapúp, az ágyéki szakaszon ágyéki púp alakul ki. Az érintett csigolyák mozgékonysága legtöbbször lényegesen lecsökkent, olyannyira, hogy a csigolyaoszlop aktív kiegyenesítése már nem lehetséges.
LÚDTALP
A lúdtalp (pes planus) a láb állásának azon változása, melynél a láb hossztengelye körül kifelé van fordulva úgy, hogy belső széle lesüllyedt és külső széle magasabban áll. Legfeltűnőbb változás azonban a lábnál az, hogy a láb boltozata ellapul s így a láb belső szélén észlelhető vájulat eltűnik és a láb egész talpával éri a talajt, a bokaízület előtt szélesen ellapul.
A lúdtalpas egyének nem képesek hosszú ideig járni vagy állni, gyorsan elfáradnak, sőt fájdalmat éreznek a bokaízület tájékán.
CSÍPŐFICAM
A csípőficam a csípőízület vápájának elégtelen fejlődése (diszplázia), melynek következtében a combcsont (femur) ízületi feje kimozdítható a vápából (acetabulum). A csípőficam (diszplázia, szubluxáció, luxáció) különböző formáit a csípőízület alkotórészeinek rendellenességei képezik: a combfej az ép, szakadás nélküli tokon belül hagyja el az ízvápát kisebb vagy nagyobb mértékben. Különböző fokozatai vannak, a csupán laza ízülettől a vápa és a combfej formai, szögbeli, méretbeli eltéréséig, illetve a fej vápán kívüli elhelyezkedésének mértékétől és irányától függően.